proces powstawania celulozy

Jak powstaje wełna celulozowa?

Wełna celulozowa jest surowcem naturalnym, produkowanym z drewna, w związku z czym nie zatruwa środowiska ponieważ nie zawiera azbestu ani formaldehydu.

jak powstaje wełna celulozowa-1

Izolacja tego typu pozwala na skuteczne ocieplenie domu zimą i chłodzenie go latem. Jak każdy materiał izolacyjny również wełna musi spełniać szereg standardów bezpieczeństwa.

 

jak powstaje wełna celulozowa-2Proces tworzenia wełny celulozowej zaczyna się od dostarczenia makulatury. Materiał ładowany jest na taśmę i poddawany zautomatyzowanemu procesowi. Papier trafia do specjalnego młyna, w którym zostaje rozdzielony i pomieszany. Olbrzymi elektromagnes usuwa wszystkie elementy metalowe takie jak zszywki, spinacze itp. Następnym etapem jest rozdrabnianie papieru przy pomocy szarparki, która drze je na pasma o szerokości ok. 5 cm. W ten sposób rozdrobniony materiał mieszany jest z kwasem bornym, naturalnym środkiem, który zmniejsza palność i odstrasza szkodniki, a przy tym zwalcza pleśnie i grzyby. Ostatecznie papier rozdrobniony zostaje na fragmenty o szerokości ok. 5 mm.

jak powstaje wełna celulozowa-3

Gotowy materiał, od przywiezienia makulatury do chwili kiedy gotowa masa izolacyjna opuszcza linię produkcyjną, powstaje w zaledwie 5 min. Wyprodukowana wełna celulozowa przechodzi następnie szereg prób ogniopalności. Między innymi próbkę podgrzewa się do temperatury ok. 50 st. C, do jakiej zazwyczaj nagrzewa się dach w słoneczny dzień, a następnie podpala. Płomień wędruje po powierzchni ale dzięki dodaniu kwasu bornego szybko gaśnie dzięki czemu izolacja jest bezpieczna. Gotowy wyrób testowany jest ponad to przez niezależne firmy zewnętrzne, które weryfikują otrzymane przez wytwórnię wyniki.

jak powstaje wełna celulozowa-4Automat pakuję wełnę celulozową do specjalnych worków jednocześnie formując zawartość w kształt prostopadłościanu. Wełny celulozowej nie formuje się w maty ale dostarcza w postaci sypkiej mieszanki, którą następnie wtryskuje się pod ciśnieniem pomiędzy ściany, dzięki czemu materiał izolacyjny wypełnia wszystkie zakamarki. Materiał izolacyjny, jakim jest wełna celulozowa można stosować do ocieplenia ścian, ocieplenia poddasza, jako izolacja piwnicy czy docieplenie stropu.