Materiały ociepleniowe

Poznaj zalety celulozy

W firmie Ciepłe Poddasze do wykonywania termoizolacji stosujemy wełnę celulozową. Materiał ten cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju ze względu na cenne właściwości. W poszczególne miejsca aplikuje się go metodą nadmuchu pneumatycznego przy użyciu maszyny wdmuchującej.

Wspomniany sposób montażu sprawia, że wata celulozowa może z powodzeniem wypełniać różnego rodzaju szczeliny, wnęki, połacie. Materiały mające formę rolek lub mat nie zapewniają tak wysokiej skuteczności, gdyż w miejscach łączeń często powstają mostki cieplne. Nadmuch gwarantuje natomiast na całej powierzchni jednakową izolację, co przekłada się na zmniejszenie strat ciepła oraz obniżenie wydatków na zasilanie instalacji grzewczej. To jednak niejedyne czynniki przemawiające za wyborem celulozy do ocieplania budynku. Warto bowiem zwrócić uwagę na kwestię ekologii.

Wełna celulozowa jest wykonana z poddanej recyklingowi makulatury – to czyni z niej najbardziej ekologiczny materiał termoizolacyjny spośród aktualnie dostępnych na rynku. Utylizacja odpadów papierowych odgrywa obecnie szczególnie ważną rolę ze względu na fakt, iż ich spalanie stanowi główne źródło emisji metanu. W celu zredukowania ilości tego szkodliwego gazu EPA (Environment Protection Agency) 14 kwietnia 2015 roku wprowadziła w życie nowe wytyczne w kwestii recyklingu makulatury. Wykorzystując wełnę celulozową do wykonania termoizolacji, można zatem przyczynić się do obniżenia produkcji metanu oraz zmniejszyć negatywny wpływ budownictwa na stan środowiska naturalnego. Należy jednak pamiętać o tym, że wciąż ogromne ilości papieru wyrzucane są na wysypiska, gdzie spędzają bezużytecznie całe lata.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że co 10 minut wyrzucanych jest około 2,5 tony odpadów papierowych. To wystarczająca ilość makulatury do wyprodukowania opisywanego materiału termoizolacyjnego potrzebnego na ocieplenie nawet 220 domów!

Jak powstaje wełna celulozowa?

Makulatura – materiał naturalny i ekologiczny nie zawierający azbestu i formaldehydu, wyprodukowany z drewna i poddany obróbce termicznej.

jak powstaje wełna celulozowa

Jak powstaje wełna celulozowa?

Celuloza stanowi sypki materiał używany w budownictwie składający się głównie z czyste celulozy. Ma postać włókien, które produkowane są z makulatury.

Wełna celulozowa impregnowana jest naturalnie występującym w środowisku kwasem bornym dzięki czemu staje się niepalna i niedostępna dla pleśni, grzybów, gryzoni, insektów i innych szkodników.

Gotową do użytku w budownictwie celulozę pakuje się w opakowania do 150 kg/m³ i aplikuje przy użyciu specjalistycznych urządzeń pneumatycznych. Dzięki sypkiej strukturze doskonale wypełnia trudno dostępne miejsca, do których nie są w stanie dotrzeć inne konwencjonalne metody ocieplania domów.

Wełna celulozowa pochłania ale nie kumuluje wilgoci oraz jest nieprzepuszczalna dla ciepła, ponadto doskonale nadaje się do izolacji akustycznych wyciszając wszelkie dźwięki.

Korzystne parametry wełny celulozowej

  • materiał trudnopalny – dzięki obecności wspomnianego kwasu bornego,
  • bezpieczeństwo przeciwpożarowe klasy europejskiej zgodnie z EN 13501-1:E,
  • wysoki poziom izolacji akustycznej – 10 cm materiału zmniejsza natężenie dźwięku o 51 dB,
  • pochłania do 30% wilgoci – zapobiega wystąpieniu pleśni nawet w przypadku zalania,
  • szczelne wypełnianie trudno dostępnych, nieregularnych miejsc,
  • wysoka pojemność cieplna: C = 2,15 kJ/kg
  • deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,039 [W/mK],
  • gęstość luźnego ułożenia 25 kg/m3, gęstość ciasnego ułożenia 40 kg/m3 (w przypadku dachu ze skosami), 60 kg/m3 (w przegrodzie pionowej),
  • dostępna w opakowaniach 12,5 kg.

Ocieplanie wełną celulozową, czyli oferta firmy Ciepłe Poddasze

Wymienione zalety celulozy przekładają się na jej rosnącą popularność na terenie Białegostoku i innych miejscowości. Chcąc uzyskać te korzyści, wybierz usługi specjalistów z firmy Ciepłe Poddasze. Docieplaniem budynków z użyciem tego materiału zajmujemy się od lat, stosując w tym celu profesjonalne urządzenia i sprawdzone metody. Zapraszamy do kontaktu w celu rozmowy na temat zlecenia.

Zobacz sam, jak powstaje wełna celulozowa