Docieplanie wełną celulozową wykonywane jest metodą nadmuchu pneumatycznego przy użyciu maszyny wdmuchującej.
Dzięki takiemu nadmuchowi materiał izolacyjny może z powodzeniem dostać się do najtrudniej dostępnych miejsc. Materiały izolacyjne w rolkach lub w matach w takich trudno dostępnych miejscach zawsze pozostawiają szczeliny. Nadmuch gwarantuje na całej powierzchni docieplanej jednakową i ciągłą izolację bez szczelin i połączeń, co przekłada się na zmniejszenie strat ciepła, a tym samym zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Wykorzystywany materiał izolacyjny stanowi wełna celulozowa wykonana z makulatury na drodze recyklingu dzięki czemu jest najbardziej ekologicznym materiałem dociepleniowym aktualnie dostępnym na rynku, poza tym w 100% naturalnym i bezpiecznym.


EPA (Environmental Protection Agency) 14 kwietnia 2015 roku wprowadziła w życie nowe wytyczne dotyczące redukcji emisji metanu podczas utylizacji odpadów.
Szczególny nacisk położyła na utylizację odpadów papierowych, których spalanie stanowi główne źródło tego szkodliwego gazu. Wykorzystanie makulatury do produkcji wełny celulozowej znacznie obniżyłoby produkcję metanu pozwalając tym samym na skuteczne ocieplenie milionów mieszkań bardzo niskim kosztem.
Aktualnie wykorzystuje się tony makulatury na potrzeby produkcji wełny celulozowej, jednak nadal nie są to ilości pozwalające na całkowity recykling odpadów papierowych. Wełna celulozowa produkowana jest w 85% z papieru recyklingowego, a większość stanowią gazety. Niestety nadal ogromne ilości papieru wyrzucane sa na wysypiska, na których spędzają bezużytecznie całe lata.
Według najnowszych badań w Stanach Zjednoczonych co 10 minut wyrzucanych jest około 2,5 tony odpadów papierowych, to wystarczająca ilość makulatury do wyprodukowania wełny celulozowej potrzebnej na ocieplenie 220 domów.

Jak powstaje wełna celulozowa?
MATERIAŁ IZOLACYJNY
Makulatura – materiał naturalny i ekologiczny nie zawierający azbestu i formaldehydu, wyprodukowany z drewna i poddany obróbce termicznej.

ZAUTOMATYZOWANY PROCES
Makulatura trafia do młyna, gdzie zostaje rozdzielona, pomieszana i poszarpana na 5cm paski. Dodatek naturalnego kwasu bornego zwalcza pleśnie i grzyby.

PRÓBA OGNIOPALNOŚCI
Próbkę podgrzewa się do temperatury 50 st.C, do jakiej podgrzewa się dach w słoneczny dzień, a następnie podpala. Płomień wędruje po powierzchni lecz po chwili gaśnie.

PAKOWANIE I TRANSPORT
Automat wdmuchuje izolację do specjalnego worka sprasowując jednocześnie zawartość w kształt prostopadłościanu aby ułatwić transport i magazynowanie materiału, który trafia do hurtowni

Dlaczego wełna celulozowa jest tak dobrym materiałem izolacyjnym?
Celuloza stanowi sypki materiał używany w budownictwie składający się głównie z czyste celulozy. Ma postać włókien, które produkowane są z makulatury.
Wełna celulozowa impregnowana jest naturalnie występującym w środowisku kwasem bornym dzięki czemu staje się niepalna i niedostępna dla pleśni, grzybów, gryzoni, insektów i innych szkodników.
Gotową do użytku w budownictwie celulozę pakuje się w opakowania do 150 kg/m³ i aplikuje przy użyciu specjalistycznych urządzeń pneumatycznych. Dzięki sypkiej strukturze doskonale wypełnia trudno dostępne miejsca, do których nie są w stanie dotrzeć inne konwencjonalne metody ocieplania domów.
Wełna celulozowa pochłania ale nie kumuluje wilgoci oraz jest nieprzepuszczalna dla ciepła, ponadto doskonale nadaje się do izolacji akustycznych wyciszając wszelkie dźwięki.
Parametry techniczne wełny celulozowej
- Materiał niepalny
- Wysoki poziom izolacji akustycznej (10 cm wełny redukuje natężenie dźwięku nawet o 51 dB)
- Pochłania do 30% wilgoci
- Doskonała do ocieplania trudno dostępnych i nieregularnych miejsc
- Wysoka pojemność cieplna c = 2,15 kJ/kg
- Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,039 [W/mK]
- Gęstość luźnego ułożenia 25 kg/m3, gęstość ciasnego ułożenia 40 kg/m3 (dach ze skosami), 60 kg/m3 (przegroda pionowa)
- Bezpieczeństwo przeciwpożarowe klasy europejskiej zgodnie z EN 13501-1:E
- Dostępne opakowanie: 12,5 kg
