Zalety i wady ocieplania

Zalety i wady ocieplania domu wełną celulozową i pianką poliuretanową

Czym ocieplać budynek?

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele metod ocieplania budynków. W ostatnich latach na czoło wysunęły się dwie, szczególnie popularne i skuteczne metody, szybkie, proste i bezpieczne, jednak warto przyjrzeć się istotnym różnicom między nimi zanim zabierzemy się do ocieplania domu. Budynek ocieplać możemy wełną celulozową lub pianką poliuretanową, zarówno jedna, jak i druga metoda ma wiele zalet oraz mniej lub bardziej dokuczliwych wad. Pamiętajmy, że prawidłowo ocieplony dom staje się przyjemnym i bezpiecznym miejscem do mieszkania zarówno zimą, jak i latem.

Zalety stosowania pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa (pianka PUR) pozwala uzyskać całkowitą szczelność, szybko rozprężająca się pianka tworzy warstwę bez szczelin wypełniając całą dostępną powierzchnię praktycznie jednorodną warstwą. Materiał jest lekki, łatwy w stosowaniu, dobrze przywiera do drewna, płyt, cegieł czy betonu. Jednocześnie jest to materiał elastyczny i współpracujący z budynkiem i jego konstrukcją. Pianki, oprócz tego, że są lekkie nie wydzielają żadnych zapachów, zachowują swoje kształty, a ich właściwości bardzo wolno zmieniają się w czasie.

Pianka PUR chroni budynek zarówno przed zimnem i wilgocią zimą, jak i przegrzaniem budynku latem. Zaletą pianki jest także możliwość ochrony budynku przed hałasem. Nie tylko odgłosy krzyków, głośnej muzyki, pracującego samochodu, jak i bębnienie deszczu o ściany przestają być słyszalne i uciążliwe w budynkach ocieplonych pianą PUR. Pianka poliuretanowa ma tzw. klasę E, co oznacza, że pali się łatwo ale gaśnie sama, topi się pod wpływem ognia i dymi, jednak gdy ogień zostanie ugaszony, pianka gaśnie sama i nie trzeba jej dodatkowo dogaszać.

Wadą pianki jest jej cena, która niejednokrotnie może zniechęcić do jej zakupu. Całkowity koszt zastosowania pianki do ocieplenia domu może być bardzo wysoki. Jednak pomimo jej wysokiej ceny zastosowanie pianki PUR pozwala oszczędzić na kosztach ogrzewania budynku nawet do 60%.

ocieplania domu wełną celulozową

Zalety wełny celulozowej jako surowca do ocieplania domu

Ocieplanie wełną celulozową jest zdecydowanie tańsze niż pianką PUR. Wełna celulozowa dostępna jest w postaci sypkiej, co pozwala uszczelnić nawet bardzo trudno dostępne zakątki domu. Masa ociepleniowa jest zwarta, nie ma szczelin, nie pojawiają się tak zwane mostki termiczne. Jest to materiał bardzo oszczędny ponieważ zużywa się tylko tyle wełny ile potrzeba do ocieplenia budynku, nie pozostają absolutnie żadne odpady, ścinki czy resztki. Wełna nie zmienia swojej konsystencji i zachowuje sprężystą formę przez wiele lat. Dzięki temu budynek jest ciepły i nie ma potrzeby docieplania go żadnym innym materiałem ociepleniowym.

Wełną celulozową izolować można dachy dwuspadowe, stropodachy, ściany szkieletowe, poddasza, skosy, załamania, wnęki, obszary między płytą gipsową oraz ścianami, doskonale sprawdza się też do docieplenia piwnicy czy strychu. Służy do izolowania zarówno budynków starych jak i nowych. Jest to surowiec ekologiczny, produkowany z makulatury, dodatkowo impregnowany naturalnymi solami mineralnymi. Impregnowanie pozwala wyeliminować łatwopalność materiału służącego do ocieplenia.

Wełna celulozowa eliminuje hałas, a właściwie sprawia, że osoby mieszkające w ocieplonym celulozą budynku praktycznie w ogóle nie słyszą hałasu z zewnątrz. Poza tym wełna usuwa wilgoć na zewnątrz, a co najważniejsze, jest to bezpieczny dla zdrowia i niedrogi surowiec. Wełna jest produktem, który pali się bardzo trudno, nie topi się, a w temperaturze 95 st.C zwęgla się. Koniecznie pamiętać trzeba o bardzo cennej właściwości wełny celulozowej jaką jest ochrona budynku przed pleśnią, grzybami, insektami oraz gryzoniami takimi, jak myszy i szczury. Ochronę taką dają związku sole boru zawarte w tym produkcie.

Podsumowanie porównania wełny celulozowej i pianki PUR

Podsumowując, oba surowce są dobre do ocieplania budynków, jednak wełna celulozowa jest bardziej ekonomiczna, czyli znacznie tańsza od pianki PUR. Ekonomiczność stosowania przemawia zatem na korzyść wełny celulozowej, ponad to materiał ten nie pęka i nie kruszy się z czasem, jest bardziej wytrzymały i elastyczny. Pamiętajmy, że ocieplenie budynku powinno służyć nam na długie lata i przez te wszystkie lata nie powinno tracić na swojej skuteczności.