Planując ocieplanie domu od wewnątrz zastanawiamy się niejednokrotnie, jaki materiał wybrać aby termoizolacja domu była skuteczna, tania i bezpieczna dla naszego zdrowia. Zarówno systemów, jak i materiałów do ocieplenia domu mamy aktualnie na rynku bardzo dużo, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. W ostatnich latach ocieplanie domów coraz rzadziej wykonywane jest przy użyciu wełny mineralnej w postaci rolek lub mat na rzecz systemów pneumatycznych takich jak natrysk pianką poliuretanową czy pneumatyczne wdmuchiwanie wełny. W przypadku poddaszy już użytkowanych, o ile natrysk pianką poliuretanową wymaga demontażu konstrukcji, wdmuchiwanie wełny wykonywać możemy przez niewielkie otwory aplikacyjne, które po zakończonej izolacji budynku łatwo jest uszczelnić i ukryć. Wykonując ocieplanie od wewnątrz możemy stosować różne materiały, zarówno w postaci sypkiej, jak i granulatu, jednak znacznie większą popularnością i skutecznością docieplenia budynku cechują się materiały sypkie takie jak wełna mineralna oraz wełna celulozowa. Przyjrzyjmy się właściwościom zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania stosowanego tak często do ocieplenia domów.
Właściwości cieplne waty celulozowej
Wełna celulozowa (wata celulozowa) i wełna mineralna posiadają podobne parametry dociepleniowe jednak wełna mineralna może z czasem osiadać i dodatkowo na połączeniach wełny i styku wełny z konstrukcją budynku nigdy nie uzyska się idealnego połączenia. Zawsze występują większe lub mniejsze szczeliny przez które przedostaje się zimne powietrze. W przypadku wełny celulozowej wdmuchiwanej pod ciśnieniem nie mamy problemu z osiadaniem materiału (odpowiednio dobrane zagęszczenie pod ciśnieniem daje tę gwarancję) i dodatkowo uzyskujemy szczelną jednorodną, pozbawioną łączeń warstwę izolacji. Osoby, które mają domy ocieplone wełną mineralną narzekają na chłód szczególnie w wietrzne dni, ponieważ wełna jest materiałem „przewiewnym”. Doskonałym rozwiązaniem w takim przypadku jest właśnie celuloza, która tworzy szczelną barierę dla wiatru. jednak zarówno jeden materiał, jak i drugi może z czasem osiadać, można temu zapobiec stosując odpowiednio wysokie ciśnienie aplikacji jednak szczelne i prawidłowe upakowanie materiału wymaga nieco wprawy i doświadczenia. Wykonując ocieplanie domu zdecydowanie trudniej jest osiągnąć taki efekt z użyciem wełny mineralnej, poza tym wymaga to dodatkowych narzędzi i czasu, co daje zasadniczą przewagę wełnie celulozowej. Izolacja termiczna z zastosowaniem materiału, jakim jest wełna celulozowa zachowuje właściwości cieplne niezależnie od temperatury podczas gdy wełna mineralna traci w pewnym stopniu swoje właściwości cieplne przy umiarkowanych spadkach temperatury sięgając nawet 50% utraty właściwości przy ekstremalnych spadkach temperatury przez co izolacja domu staje się praktycznie nieskuteczna.
Wpływ wełny celulozowej na zdrowie
Wełna celulozowa stosowana do ocieplenia budynków wytwarzana jest z gazet pochodzących z recyklingu w związku z czym praktycznie nie ma wpływu na nasze zdrowie podczas gdy wełna mineralna wytwarzana jest z włókien szklanych których drobne cząstki dostając się do organizmu drogą wziewną mogą być przyczyną rozwoju nowotworów, alergii i schorzeń górnych, jak i dolnych dróg oddechowych o charakterze astmy. Pomimo iż termoizolacje domu z wykorzystaniem tego typu materiału są najczęściej dodatkowo zabezpieczone od zewnątrz oraz umieszczane głównie w miejscach nie narażających użytkowników na bezpośredni kontakt takich jak dach czy poddasze, mogą jednak stanowić zagrożenie dla pracowników wykonujących ocieplenie, zwłaszcza, kiedy zajmują się tym zawodowo i są stale narażani na tego typu czynniki.
Bezpieczeństwo celulozy
W związku z faktem, iż wełna celulozowa, stosowana tak chętnie jako ocieplenie budynku, wykonana jest z papieru powinna ulec całkowitemu spaleniu w kontakcie z ogniem jednak dzięki odpowiedniej impregnacji materiału już na etapie jego produkcji staje się on całkowicie niepalny i bezpieczny. Dodatkowym atutem takiej impregnacji jest ochrona przed rozwojem drobnoustrojów i zagnieżdżaniem gryzoni. Wełna mineralna przez sam fakt wytwarzania jej ze szkła jest niepalna jednak przy bardzo wysokich temperaturach może ulegać stopieniu.
Materiał ekologiczny
Zarówno wełna celulozowa, jak i wełna mineralna powstaje z materiałów pochodzących z recyklingu, jednak podczas produkcji wełny celulozowej wykorzystuje się aż 75% odzyskanego materiału, podczas gdy w produkcji wełny mineralnej ta wartość osiąga jedynie ok. 35%. Jak widać docieplanie budynku wełną celulozową jest zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.
Wnioski dotyczące stosowania wełny celulozowej
Wełna mineralna wykorzystywana jest od lat i posiada udowodnione i dokładnie zmierzone właściwości cieplne, podczas gdy wełna celulozowa stosowana od niedawna stanowiła jej alternatywę. W ostatnich latach wełna celulozowa zyskuje na popularności i z roku na rok wykorzystywana jest coraz chętniej zarówno w domach jednorodzinnych, jak i ośrodkach przemysłowych. Podczas wyboru rodzaju ocieplenia powinniśmy się kierować również takimi aspektami jak koszt ocieplenia domu, dostępność materiału i jego jakość oraz reputacja firmy, która wykonuje ocieplanie budynku (o ile nie wykonujemy go sami) oraz opinią własną z zakresu materiałów i systemów ociepleniowych.