grubość ocieplenia

W jaki sposób grubość ocieplenia wpływa na energooszczędność domu?

Ocieplony dom jest bardziej przytulny, a odpowiednio dobrane ocieplenie ma zasadnicze znaczenie dla komfortu życia mieszkańców w ich domach. Jest to ważny aspekt mieszkania w domu jedno- lub wielorodzinnym. Termoizolacja powinna mieć określoną grubość – od 20 cm styropianu w podłogach na gruncie i 20 cm styropianu lub wełny mineralnej w zewnętrznych ścianach aż do 25-30 cm wełny mineralnej w poszyciu dachowym. Fundamenty i piwnice ociepla się warstwą styropianu mającą 12-18 cm grubości.

Ocieplenie stropów wymaga średnio 5 cm styropianu. Ocieplenie grubsze niż 20 cm wymaga stosowania niestandardowych metod, aby nie odpadało ze ścian i nie pękało. Izolacja dachu jest bardzo ważna dla ciepła całego budynku. Nie trzeba jej mocować specjalnie, łatwo przylega do dachu. Ocieplenie budynku jest istotne ponieważ wyziębiony budynek jest wielkim pożeraczem energii i stoi w sprzeczności z zasadami ekologii. Pogrubienie ocieplenia o kolejne 5 cm nie wpłynie znacząco na ciepłotę całego budynku. Lepiej trzymać się wytycznych sporządzonych przez ekspertów w dziedzinie budownictwa. Oprócz styropianu i wełny mineralnej do ocieplania budynku doskonale nadają się też włókna celulozy. Wełna celulozowa daje bardzo szeroki zakres możliwości dostosowania jej grubości do potrzeb poszczególnych pomieszczeń. Jej istotną zaletą jest również termoregulacja budynku latem ponieważ nie pozwala na nadmierne nagrzewanie się domu.

grubość ocieplenia a energooszczędność

Zalety odpowiednio dobranego ocieplenia

Dobrze dobrane ocieplenie dachu oraz ścian sprawi, że budynek będzie ciepły i komfortowy. Jakość mieszkania w takim budynku znacząco się podniesie, podobnie jak zadowolenie mieszkańców z przebywania w jego wnętrzu. Dom energooszczędny jest ciepły, cichy (akustyka się zmienia) oraz komfortowy, a poza tym mieszkanie w dobrze ocieplonym domu zmienia rachunki za energię elektryczną – stają się one znacząco niższe.

Prawidłowo ocieplony dom przetrwa co najmniej trzy pokolenia – dzięki temu nie trzeba będzie za szybko myśleć o jego termomodernizacji. Odpowiednio zaprojektowane ocieplenie składa się z kilku elementów: zaprawy klejącej, materiału termoizolacyjnego, łączników mechanicznych, siatki oraz zaprawy tynkarskiej.

Ocieplenie a przepisy polskiego prawa po nowelizacji

Grubość ocieplenia ścian określają też przepisy polskiego prawa, które od czasu do czasu ewoluują i zmieniają się. 1 stycznia 2014 roku wprowadzone zostały nowe warunki techniczne. Pozwalają one używać grubszych warstw ocieplin danego domu. Stosuje się niższe wartości współczynnika przenikania ciepła U w ścianach, dachach, stropach i stropodachach. Jest to szczególnie istotne, gdy stosowane są systemy ETICS. Grubsze ocieplenie nie powoduje nadmiernej szczelności budynków i nie prowadzi do tworzenia pleśni na wewnętrznych ścianach. Inaczej: przemarzanie ścian i rozwój grzyba są typowe dla budynków zimnych, bez ocieplenia. Styropian jest bardzo dobrym materiałem do ocieplania ścian jednak aby nie pojawiło się ryzyko rozwoju grzybów i pleśni lepszym rozwiązaniem jest stosowanie wełny celulozowej, która oprócz regulacji wilgotności pomieszczeń hamuje rozwój mikroorganizmów.

Często wystarczy 14 cm styropianu, aby ściana miała optymalną ciepłotę. Siedemnaście cm wełny mineralnej na pewno wystarczy, aby mieszkanie było w pełni ciepłe. Ocieplony dom musi przepuszczać parę, gdy zatrzymuje parę bardzo szybko pojawiają się grzyby, pleśnie oraz nieprzyjemny mikroklimat. Dzięki zastosowaniu wełny celulozowej ten problem się nie pojawia w żadnym z ocieplonych tym materiałem pomieszczeń.

Jeśli chcemy, aby ocieplony budynek był odporny na ogień, czyli pożaroodporny, powinniśmy stosować wełnę mineralną bądź wełnę celulozową, oba materiały są niepalne. Styropian jest niestety dość łatwopalnym materiałem. Ściany, podłogi i dach mają istotny wpływ na utratę ciepła. Im cieplejszy dom, tym straty mniejsze. Przed przystąpieniem do ocieplania domu należy koniecznie poprosić ekspertów o sporządzenie wyceny całej operacji oraz wyliczenie jakie będą oszczędności na ogrzewaniu po zastosowaniu odpowiednio dobranego ocieplenia. Dopiero porównanie tych dwóch parametrów jest decydujące dla ocieplania każdego budynku.

Co jest ważne, aby dom był ciepły?

Ciepły dom wymaga odpowiedniej grubości materiałów konstrukcyjnych oraz izolujących. Budynek powinien być równomiernie ocieplony, ograniczona musi być liczba mostków termicznych, a ciepło w ścianach powinno być skumulowane. Dbałość o odpowiednie izolowanie poddasza i dachu jest ważne, bo duże straty ciepła powodują zimne poddasza i nieocieplone dachy. Poddasze trzeba ocieplić materiałem izolującym o grubości minimum 18 cm. Stropodachy muszą mieć właściwe ocieplenie, a wtedy nie będą one wyziębiały całego budynku.

W ocieplonym domu nie marnuje się energii elektrycznej, a koszt funkcjonowania takiego domu jest o wiele niższy. Jakość mieszkania w tego rodzaju budynku na pewno spodoba się każdej osobie i nie ma co do tego najmniejszej wątpliwości. Izolacja wymaga zachowania szczelności. Dom zbyt szczelny może być niezdrowy, jednak dom wyziębiony niestety bardzo szybko niszczeje. Wiele prac związanych z ociepleniem można wykonać samodzielnie jednak aby mieć pewność, że wybrane zostały właściwe systemy, materiały oraz ich grubość lepiej jest poprosić o pomoc specjalistów w tej dziedzinie.