ocieplanie wełną celulozową

Szerokie zastosowanie wełny celulozowej.

Odkąd wełna celulozowa pojawiła się na rynku polskim ocieplanie budynków nabrało zupełnie nowego charakteru. Materiał ten powstaje z naturalnego surowca, jakim jest drzewo dzięki czemu jest ekologiczny i przyjazny środowisku.

Wełna celulozowa jest surowcem o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, a przy tym nie dopuszcza do rozwoju grzybów i pleśni oraz jest ognioodporna. Dzięki aplikacji metodą wdmuchiwania nie powstają w jej strukturze mostki cieplne. Szerokie zastosowanie wełny celulozowej pozwala na jej aplikację w dowolne, a w szczególności trudno dostępne miejsca.

OCIEPLANIE DACHU

Ocieplanie dachu wełną celulozową polega na wdmuchiwaniu materiału między połać dachową (membrana wiatroizolacyjna lub deskowanie), a np. płyty gips-karton. Nie stosujemy wówczas paroizolacji, a szpachlowanie spoin płyt gips-karton wykonujemy po aplikacji materiału dociepleniowego.

ocieplanie-poddasza

OCIEPLANIE ŚCIAN

Ocieplanie ścian warstwowych wełną celulozową wykonujemy po zamontowaniu i pokryciu dachu, a przed montażem okien i drzwi. Przestrzeń między warstwami ściany całkowicie wypełniana jest wełną celulozową, której ciężar objętościowy sięga ok. 60 – 65 kg/m.sz. Metoda montażu wełny celulozowej w przegrodzie sprawia, że nie występują straty materiałowe.

OCIEPLANIE STROPU

Stropodachy wentylowane w budynkach wielorodzinnych najczęściej są słabo ocieplone. Ocieplenie stropu nad ostatnią kondygnacją jest więc konieczne. Ocieplenie stropu przy użyciu wełny celulozowej polega na ułożeniu warstwy materiału o zaprojektowanej grubości. Pracownik wykonujący ocieplenie musi dostać się wówczas do niskiej przestrzeni stropodachu. Po wdmuchaniu wełny celulozowej otwór technologiczny jest zamykany i pokrywany papą termozgrzewalną. Niezbędne jest zamontowanie dodatkowych kominków wentylacyjnych. Wełna celulozowa wdmuchana pod podłogę na stropie nad ostatnią kondygnacją (przy poddaszach użytkowych) stanowi doskonałą izolację termiczną i akustyczną tej przegrody.

OCIEPLANIE NA MOKRO

Ocieplanie ścian budynku „na mokro” polega na nadmuchu wełny celulozowej zwilżonej wodą lub wodnym roztworem kleju. Zwilżenie wełny celulozowej następuje na odcinku pomiędzy wylotem z dyszy, a miejscem jego ułożenia. Po naniesieniu na ścianę wełny celulozowej jej powierzchnia jest wyrównywana, a ostatnią czynnością jest zamontowanie płyt karton-gips. Przy zastosowaniu specjalnego kleju możliwe jest pozostawienie wełny celulozowej bez zakrywania jej czymkolwiek.

Zobacz nasz krótki film przedstawiający technologię wdmuchiwania wełny celulozowej stosowanej do ocieplenia poddasza: