Wełna celulozowa istnieje na rynkach zachodnioeuropejskich już od kilkudziesięciu lat jednak Polski trafiła stosunkowo niedawno.
Większość inwestorów nadal nie docenia dobrych właściwości izolacyjnych oraz niskich kosztów tego ekologicznego materiału.
Recykling makulatury
Włókna celulozowe są produktem ekologicznym i przyjaznym naturze. Powstają one z surowców wtórnych, jakimi są materiały papiernicze, w szczególności zaś gazety. Przy produkcji tego surowca nie zużywa się też dużych ilości energii.
Powstałe włókna impregnowane są kwasem bornym, naturalnym środkiem zabezpieczającym przed rozwojem pleśni i innych mikroorganizmów, jak również zapewniającemu wysoką odporność na owady i gryzonie. Dodatek kwasu bornego zabezpiecza materiał przed ogniem zapewniający tym samym niskie ryzyko samozapłonu oraz rozprzestrzeniania się ognia podczas pożaru. Materiał jest trudnopalny dzięki czemu zapewnia również ochronę przeciwpożarową konstrukcji zbudowanych z drewna.
Współczynnik przewodzenia ciepła λ wełny celulozowej to wartości rzędu od 0,042 do 0,036 W/(m x K) dzięki czemu izolacja o grubości 30 cm zapewni współczynnik przenikania ciepła U na poziomie około 0,18 W/(m² x K).
Co szczególnie ważne, wełna celulozowa nie powoduje podrażnień, nie wywołuje reakcji alergicznych i nie zagraża pracującym przy niej robotnikom. Wełna celulozowa odznacza się wysoką dyfuzyjnością, tym samym nie hamuje przepływu wilgoci przez przegrody, w których się znajduje, ponad to poprawia mikroklimat pomieszczeń, co wpływa bardzo pozytywnie na trwałość konstrukcji drewnianych i stalowych, z którymi pozostaje w kontakcie, a którym wilgoć mogłaby szkodzić.
Wełna celulozowa potrafi też pochłaniać dźwięki, zwiększając komfort akustyczny w izolowanych nią pomieszczeniach.
Co można ocieplać wełną celulozową?
Wełna celulozowa występuje w postaci sypkiej. Nie jest dostępna w postaci płyt czy mat. Nadaje się w związku z tym do wykonywania izolacji termicznej pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Doskonale sprawdza się do ocieplania ścian szkieletowych, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, stropów drewnianych, połaci dachów skośnych, poddaszy, stropodachów wentylowanych, podłóg oraz wszelkich trudno dostępnych miejsc.
Sypka wełna celulozowa świetnie wypełnia trudnodostępne przestrzenie nie pozostawiając pustych miejsc. Produkt ten doskonale nadaje się też do termoizolacyjnego wypełnienie w starych murach szczelinowych, do których materiał wdmuchuje się w pustkę powietrzną między ścianą nośną, a osłonową. Wełna celulozowa znalazła szerokie zastosowanie w izolacji obiektów przemysłowych, hal magazynowych, chłodni ale również budynków mieszkalnych.
Jak wygląda docieplanie wełną celulozową
Wykonywaniem izolacji z wełny celulozowej zajmują się wyspecjalizowane ekipy, wykorzystujące odpowiednie do tego celu urządzenia (agregaty nadmuchowe). Wełnę wdmuchuje się poprzez elastyczną rurę do zamkniętych elementów konstrukcyjnych poprzez otwory wykonane lub pozostawione w ich okładzinie, a cały proces odbywa się to bardzo szybko i sprawnie.
Wełna celulozowa tak dobrze radzi sobie z wilgocią, że izolowane nią elementy, takie jak ściany zewnętrzne lub stropy, nie wymagają już paroizolacji ani wiatroizolacji. Dzięki temu można zaoszczędzić na foliach, które w innych sytuacjach byłyby niezbędne do osłaniania termoizolacji.
Izolacja nadmuchowa wełną celulozową ma tę zaletę, że nie pozostawia żadnych odpadków gdyż cały wykorzystywany materiał dostaje się na swoje miejsce i tam pozostaje dzięki czemu, nie trzeba, jak w przypadku innych metod izolacji, spisywać około 10% materiału na straty.