ocieplanie ścian warstwowych

Remont elewacji i naprawa ocieplenia

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana została elewacja, wcześniej, czy później wymaga remontu. Naprawa elewacji jest bardzo dobrym momentem, żeby poprawić również ocieplenie ścian, w szczególności jeżeli dom jest starszy niż 10 lat ponieważ mniej więcej po takim czasie większość elewacji traci swoje właściwości estetyczne i funkcjonalne. Dodatkowe ocieplanie domu jest niezbędne w przypadku budynków postawionych ponad 20 lat temu ponieważ maksymalna dopuszczalna izolacyjność cieplna była wtedy wyższa niż obecnie. Od stycznia 2014 roku współczynnik przenikania ciepła U dla ścian nie powinien przekraczać wartości 0,25 W/(m2*K), w związku z czym starsze budynki wymagają wymiany lub naprawy ocieplenia elewacji. Dążenie do najnowszych standardów określających parametry ocieplenia domu pomaga przede wszystkim zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Ocieplanie budynku podczas remontu elewacji to nie tylko doklejenie dodatkowej warstwy styropianu, jest to proces nieco bardziej złożony. Planując ocieplanie domu krok po kroku warto wykonać najpierw badanie termowizyjne aby ocenić gdzie straty ciepła są największe i od tych miejsc rozpocząć modernizację, co znacznie ułatwi nam wstępne oszacowanie, jaki będzie koszt ocieplenia domu. Niezbędna jest także ocena poziomu zawilgocenia ścian i ich ewentualne osuszenie, nawet, jeżeli planujemy tylko ocieplanie budynku od wewnątrz.

Naprawę ocieplenia budynku powinniśmy rozpocząć od renowacji elewacji, warto też wykonać wstępny projekt planowanego ocieplenia domu aby koszt termoizolacji był adekwatny do szacowanych oszczędności na ogrzewaniu. Renowacja elewacji najczęściej wymaga wyczyszczenia bez konieczności jej malowania. Porowata struktura elewacji powoduje, że osadzają się na jej powierzchni wszelkie zabrudzenia i drobnoustroje oraz kumulowana jest wilgoć, która powoduje wnikanie zanieczyszczeń do wnętrza ściany. Po pewnym czasie elewacja pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń, spalin oraz drobnoustrojów traci swoje walory estetyczne. Tego typu zanieczyszczenia można usunąć przy pomocy wielu urządzeń, najlepiej sprawdzi się myjka wysokociśnieniowa.

naprawa izolacji

 

Mycie elewacji warto zlecić profesjonalnej firmie, która nie tylko wykona właściwe mycie elewacji ale również ją odpowiednio zabezpieczy przed ewentualnymi ponownymi zanieczyszczeniami. Firmy wykonujące mycie elewacji stosują specjalne środki do czyszczenia ścian oraz preparaty ułatwiające usuwanie glonów. Zanim wykonane zostanie właściwe czyszczenie elewacji wykonywane jest próbne czyszczenie na najbardziej zabrudzonym fragmencie aby ocenić, czy będzie ono wystarczające.

Po takim oczyszczeniu i zaimpregnowaniu powierzchni możemy zabrać się za jej termoizolację. Do ocieplenia elewacji możemy wykorzystać wiele materiałów takich jak wełna mineralna lub styropian o grubości 10 – 20 cm, możemy też wykorzystać bardziej skuteczne materiały takie jak wełna celulozowa, której zasadniczą zaletą jest fakt, że nie wymaga demontażu już istniejącej konstrukcji, co jest dużym ułatwieniem kiedy wykonujemy ocieplenie starego domu lub chcemy naprawić już istniejące nie skuteczne ocieplenie. Powyższe rozwiązania pozwolą na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U od 0,4 do 0,15 W/(m2*K). Grubsza warstwa ocieplenia byłaby trudna do zamontowania, poza tym poniesione koszty byłyby większe niż oszczędność na ogrzewaniu. Rodzaj i grubość termoizolacji budynku zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonane zostały ściany oraz ich grubości.

Kiedy dom ogrzewamy drogim paliwem warto zainwestować więcej w odpowiedni system ocieplenia budynku. Idealny materiał izolacyjny powinien oprócz wysokich parametrów termoizolacyjnych być również ekonomiczny. Oprócz ceny samego materiału również jego montaż powinien być łatwy i szybki, a koszt ocieplenia domu nie powinien być większy niż planowane oszczędności na ogrzewaniu. Oprócz właściwości termoizolacyjnych warto też zadbać o wygłuszenie ścian, jest to szczególnie istotne podczas ocieplenia ścian jednowarstwowych. Idealny materiał izolacyjny powinien też chronić budynek przed wilgocią oraz związanym z tym rozwojem grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów. Wszystkie te kryteria doskonale spełnia wełna celulozowa (wata celulozowa) aplikowana pneumatycznie lub stosowana jako docieplenia natryskowe na mokro.

Wełna celulozowa posiada doskonałe parametry termoizolacyjne, a ponadto świetnie nadaje się jako wygłuszenie ścian, sufitów, podłogi i dachu. Izolacja akustyczna z wykorzystaniem celulozy nie przepuszcza praktycznie żadnych dźwięków. Dodatkowo wełna celulozowa reguluje wilgotność pomieszczeń i nie pozwala na rozwój drobnoustrojów oraz gryzoni. Izolacja przeciwwilgociowa wełny celulozowej zapewnia odpowiedni mikroklimat pomieszczeń.

Wdmuchiwanie izolacji celulozowej jest bardzo proste, szybkie i czyste, a co najważniejsze, nie wymaga demontażu konstrukcji ponieważ materiał aplikowany jest przez specjalne otwory w ścianach. Jest to dużą przewagą w stosunku do pianki poliuretanowej, której aplikacja wymaga zazwyczaj pełnego dostępu do ocieplanej powierzchni. Ocieplanie wełną celulozową jest metodą szybką i wygodną między innymi dlatego, że nie wymaga transportowania materiału izolacyjnego do ocieplanych pomieszczeń. Wdmuchiwanie celulozy wykonywane jest pneumatycznie, poza tym nie pozostawia absolutnie żadnych odpadów czy ścinków, jak ma to miejsce, kiedy wykonujemy ocieplanie wełną mineralną. Izolacja celulozowa ma sypką strukturę, w związku z czym szczelnie wypełnia wszelkie powierzchnie nie pozostawiając mostków termicznych ani pustych przestrzeni, nie ma też ryzyka jej odklejenia od powierzchni, jak ma to miejsce, kiedy wykonujemy ocieplanie styropianem, czy natrysk pianką poliuretanową.

Kiedy zakończymy już ocieplanie elewacji pozostaje jedynie położenie odpowiedniego tynku. Zastosować możemy tynk akrylowy, mineralny lub silikatowy. Tynki silikatowe mają tę zaletę, że oprócz regulacji wilgotności nie gromadzą kurzu w tak dużym stopniu jak inne, a wszelkie zabrudzenia będą o wiele łatwiejsze do usunięcia.