ściana trójwarstwowa

Ocieplanie ścian trójwarstwowych

Właściwe ocieplenie ścian pozwala uniknąć nawet do 30% strat cieplnych budynku dlatego warto zainwestować w odpowiedni system ocieplenia ścian niezależnie od tego, czy są to ściany trójwarstwowe czy inne.

Ściany trójwarstwowe są bardzo wytrzymałe oraz ciepłe i od kilkudziesięciu lat stanowią główne rozwiązanie w budownictwie krajów europejskich, a ich konstrukcja stanowi swoiste ocieplanie od wewnątrz budynku już na etapie jego budowy.

Poszczególne warstwy ścian trójwarstwowych pełnią różne funkcje.

Warstwa nośna musi charakteryzować się dużą wytrzymałością dlatego przy jej budowie stosuje się najczęściej beton komórkowy, silikaty lub ceramikę. Kolejną jest warstwa termoizolacyjna, która w głównej mierze decyduje czy ocieplanie domu jest wystarczająco skuteczne. Ostatnia jest warstwa elewacyjna (osłonowa), oddzielona od warstwy izolacyjnej szczeliną wentylacyjną i jej zadaniem jest ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych oraz urazów mechanicznych, a dodatkowo daje szerokie możliwości dekoracyjne (np. zastosowanie cegły klinkierowej).

Od rodzaju i jakości zastosowanych przy budowie ściany trójwarstwowej materiałów zależy w jakim stopniu ciepło przenikać będzie na zewnątrz i jak wydajna będzie izolacja domu.

W zależności od zastosowanego materiału ociepleniowego pozostawia się między warstwą ocieplenia, a murem ok 2-3 cm szczelinę wentylacyjną. Jako warstwy ocieplającej najczęściej używa się płyt ze styropianu lub wełny mineralnej o grubości do 20 cm, co pozwala uzyskać współczynnik przenikania ciepła o wartościach niższych niż 0,2 W/(m2*K). Do ocieplenia ścian tego typu znacznie rzadziej używa się systemów takich jak natrysk pianki poliuretanowej, znacznie częściej stosuje się płyty styropianowe. Płyty ze styropianu nadają się bardzo dobrze w miejscach o wysokiej wilgotności, ponieważ szybko wysychają, problem pojawia się dopiero wtedy, gdy na wilgoć narażane są przez dłuższy okres czasu.

ocieplanie ścian trójwarstwowych

W zależności od tego, czy wszystkie warstwy wznoszone są jednocześnie, czy etapami płyty ociepleniowe umieszcza się pomiędzy ścianami lub przykleja do muru przy użyciu odpowiedniej zaprawy. Pozostawienie szczeliny wentylacyjnej znacznie ułatwia wentylację ściany i odprowadza parę z daleka od warstwy ociepleniowej. Nie ma to aż takiego znaczenia dla odprowadzania wilgoci z wnętrza budynku (gotowanie, kompanie, pranie, zmywanie itp.) gdyż ta droga odprowadza maksymalnie do 2% wilgoci, znacznie większe znaczenie ma w tym przypadku sprawna wentylacja. Jak widać ściany zewnętrzne nie są w stanie zastąpić wentylacji ponieważ codziennie wytwarzane w pomieszczeniach ilości pary wodnej znacznie przewyższają ich możliwości w tym zakresie.

Pomimo zastosowania warstwy termoizolacyjnej pomiędzy dwoma warstwami muru możemy wykonać dodatkowo docieplenie domu od zewnątrz, trzeba wtedy jednak dokładnie przeliczyć po jakim czasie zwróci się nasza inwestycja, w zależności od zastosowanego systemu ocieplenia elewacji najczęściej jest to ok. 2 sezonów grzewczych.

Ocieplenie elewacji możemy wykonać wówczas przy użyciu styropianu, na który nakładamy następnie tynk, znacznie łatwiej jest jednak wykonać zamiast tego ocieplenie ścian od wewnątrz. Ocieplanie budynku od wewnątrz wykonywać możemy niezależnie od pory roku, niestety większość metod wymaga demontażu konstrukcji ścian. Dodatkowo montując ocieplenie wewnątrz budynku musimy liczyć się z ryzykiem powstania dużego bałaganu.

W sytuacji, gdy chodzi o ocieplenie domu jednorodzinnego aby koszt ocieplenia nie przekroczył naszych oszczędności na ogrzewaniu najlepiej jest zastosować wdmuchiwany pneumatycznie materiał sypki, jakim jest wełna celulozowa (wata celulozowa). Tego typu materiał izolacyjny pozwala na ocieplanie ścian od wewnątrz o dowolnej porze roku i bez konieczności demontażu konstrukcji ponieważ sypki materiał wdmuchiwany jest pneumatycznie przez specjalne otwory aplikacyjne, co dodatkowo obniża nam koszty ocieplenia domu, a dodatkowo zapewni skuteczne wygłuszanie ścian. Wdmuchiwanie wełny można bez problemu wykonywać również w starszych budynkach, wykorzystujących starsze technologie ociepleniowe.