Realizacja miała na celu docieplenie ścian od wewnątrz. Wybrano metodę pneumatycznego wdmuchiwania materiału izolacyjnego, jakim była wełna celulozowa (wata celulozowa) między elementy konstrukcji. Izolacja termiczna ścian wełną celulozową zapobiega stratom materiału gdyż jest on w całości wpompowywany do komory izolacyjnej. Odpowiednia gęstość materiału zapobiega przenikaniu ciepła na zewnątrz zimą i do środka budynku latem.
Docieplanie ścian od wewnątrz wełną celulozową można wykonywać dwiema metodami, pierwsza z nich to metoda „na sucho”, w której materiał w postaci sypkiej wdmuchiwany jest do wnętrza ograniczonej przestrzeni izolacyjnej, druga to metoda „na mokro”, która wykorzystuje specjalną dyszę natryskową oraz pompę wodną dzięki czemu włókna celulozowe aplikowane są metodą natrysku bezpośrednio na izolowaną powierzchnię. Włókna celulozowe utrzymują się na powierzchni dzięki zwilżeniu wodą bądź specjalnym klejem i o ile powierzchnia nie będzie narażana na uszkodzenia mechaniczne nie musi być dodatkowo zabezpieczana. Docieplanie ścian zewnętrznych wełną celulozową metodą natryskową wymaga niestety nieco większej wprawy i doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu. Tego typu rozwiązanie jest jednak bardzo wygodne, kiedy wykonujemy ocieplanie ścian zewnętrznych gdyż nie wymaga demontażu konstrukcji, czy wiercenia dodatkowych otworów aplikacyjnych, jak ma to niejednokrotnie miejsce gdy wykonujemy ocieplenie ścian wewnętrznych. Do ocieplenia ścian od wewnątrz łatwiejsza i wygodniejsza jest metoda „na sucho”, poza tym nie wymaga ona montażu dodatkowego rusztowania czy wysięgnika, gdy ocieplane pomieszczenie znajduje się na piętrze.
Ocieplanie ścian od wewnątrz wykonane zostało metodą „na sucho” dzięki czemu nie wymagało demontażu konstrukcji, a wełna celulozowa w postaci sypkiej wdmuchiwana była przez specjalne otwory aplikacyjne. Ocieplanie ścian tą metodą jest łatwe, szybkie i nieuciążliwe dla użytkowników, a przede wszystkim czyste i można je wykonywać niezależnie od pory roku. Izolacja ścian wełną celulozową stanowi dodatkowo doskonałą izolację akustyczną, wycisza pomieszczenia i poprawia ich mikroklimat. Ocieplenie ścian wewnętrznych wełną celulozową chroni też przed rozwojem grzybów i pleśni gdyż nie kumuluje wilgoci, a impregnowane solami boru włókna celulozy nie stanowią obiektu zainteresowania dla mikroorganizmów.
Sypka wełna celulozowa jest ostatnio jednym z najchętniej wybieranych materiałów stanowiących skuteczne i bezpieczne ocieplenie ścian od wewnątrz.
Materiał ten jest szczególnie popularny w krajach skandynawskich oraz na zachodzie Europy, gdzie coraz większą uwagę przywiązuje się do ekologii i systemów wspomagających oszczędność energii. Termoizolacja budynku wełną celulozową jest rozwiązaniem bezpiecznym i ekologicznym, a przy tym znacznie obniżającym koszt ogrzewania domu. Ocieplanie budynku wełną celulozową to inwestycja na długie lata ponieważ sypkie włókna celulozowe nie ulegają rozkładowi czy utlenieniu, jak ma to miejsce gdy wykonujemy ocieplenie domu pianką poliuretanową. Dodatkową zaletą ocieplenia domu wełną celulozową jest możliwość dotarcia do wszelkich trudno dostępnych miejsc, których nie udałoby się uszczelnić sposobami konwencjonalnymi, np. wykonując ocieplanie domu wełną mineralną w postaci mat.
Dzięki sypkiej strukturze i łatwości aplikacji wełny celulozowej materiał ten doskonale nadaje się do naprawy nieskutecznej bądź uszkodzonej termoizolacji. Sypka celuloza wypełnia wówczas wszelkie puste przestrzenie nie pozwalając na powstawanie mostków termicznych i doskonale przylegając do ograniczających ją powierzchni.