Naszym zadaniem było ocieplenie poddasza użytkowego w domu jednorodzinnym. Zastosowaliśmy aktualnie najpopularniejszą i najbezpieczniejszą metodę wdmuchiwania pneumatycznego wełny celulozowej ponieważ budynek był dość stary, a poddasze miało dość nietypową konstrukcję z licznymi uchyłkami i trudno dostępnymi miejscami. Materiał do ocieplenia poddasza powinien być sypki aby jak najlepiej wypełniał tego typu miejsca.
Z uwagi na fakt, że poddasze miało już swoje lata obawialiśmy się najbardziej rozwoju pleśni i grzybów, wełna celulozowa była w tym wypadku najlepszym wyborem ponieważ chroni zarówno przed rozwojem wszelkich mikroorganizmów, a ponadto nie pozwala na zagnieżdżenie się gryzoni.
Dlaczego wełna celulozowa?
Wełna celulozowa sprawia, że poddasze, które wcześniej było nieużytkowe może teraz stać się ciepłe i mieszkalne. Decyduje o tym niski współczynnik przewodzenia ciepła (0,04 W/m*K), który jest wynikiem ciasnej struktury materiału.
Celuloza (wata celulozowa) tworzy jednorodną warstwę izolacyjną, dzięki czemu ciepło nie przedostaje się przez puste przestrzenie lub mostki termiczne. Mała przepuszczalność powietrza zabezpiecza przed napływem zimna z zewnątrz.
Wełna celulozowa reguluje wilgotność pomieszczeń nie pozwalając tym samym na rozwój mikroorganizmów i jest całkowicie nie palna.