ocieplenie piwnicy

Ocieplanie piwnicy wełną celulozową – izolacja piwnicy celulozą.

Celem realizacji było ocieplenie piwnicy materiałem izolacyjnym jakim była wełna celulozowa (wata celulozowa). Materiał aplikowany był metodą wdmuchiwania pneumatycznego z wykorzystaniem specjalistycznej maszyny. Ocieplenie piwnicy wykonano od wewnątrz nowatorską metodą termomodernizacji blow-in, a zastosowany materiał sypki w postaci wełny celulozowej doskonale wypełnił wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca. Zastosowana technologia znacznie obniży koszt ocieplenia domu oraz zwiększy komfort mieszkańców.

Ocieplanie piwnicy ogrzewanej, stanowiącej pomieszczenie użytkowe wymaga ocieplenia wszystkich ścian zewnętrznych stykających się z gruntem oraz podłogi na gruncie.

Ocieplanie ścian zewnętrznych piwnicy ma na celu ograniczenie ucieczki ciepła na zewnątrz i wymaga zastosowania ocieplenia odpornego na wilgoć. Decydując się na ocieplenie piwnicy od wewnątrz nie można zapomnieć o pozostałych przegrodach, przez które uciekać może ciepło, niezbędne może okazać się również izolacja stropu nad piwnicą. Ocieplanie piwnic od wewnątrz ma znaczenie z uwagi na niższą temperaturę w piwnicy w stosunku do pomieszczeń parteru, co jest istotnym czynnikiem wpływającym na wrażenie komfortu cieplnego pomieszczeń. Ocieplenie podłogi nad piwnicą możemy wykonywać od strony piwnicy lub parteru. Planując docieplanie piwnic pamiętajmy aby uwzględnić wartość współczynnika przenikania ciepła i dobrać grubość ocieplenia adekwatnie do spadku temperatur w pomieszczeniu. Ocieplenie piwnic wykonujemy od zewnątrz podczas budowy domu, natomiast dla domów już wybudowanych wykonuje się ocieplanie piwnicy od wewnątrz. Izolacja podłogi w piwnicy wymaga zastosowania dodatkowej warstwy przeciwwilgociowej ponieważ nisko położone ściany piwnic często narażone są na zawilgocenie lub nawet zalanie wodą gruntową podczas intensywnych opadów, ponadto materiał termoizolacyjny powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne. Docieplenia piwnicy wykonuje się najczęściej metodą tzw. izolacji obwodowej podziemnej części budynku, dzięki czemu eliminowane są mostki termiczne.

Prawidłowo wykonane ocieplenie podłogi zmniejszy koszty ogrzewania całego budynku.

Izolacja podłogi w piwnicy wymaga zastosowania betonowego podkładu, a następnie izolacji przeciwwilgociowej z folii lub papy. Ocieplenie podłogi nad piwnicą rozpoczynamy dopiero po ułożeniu ocieplenia na ścianach i lepiej jest wykonywać je od dołu. Od wewnątrz najczęściej wykonujemy ocieplanie piwnic wełną, natomiast od zewnątrz najczęściej stosowany jest styropian lub styrodur.