Naprawa i renowacja ocieplenia domu jest niezbędnym działaniem, jeżeli w domu, pomimo istniejącej od dawna izolacji, jest zimno. Każdy chce mieszkać w ciepłym i przytulnym domu, nie mieć grzybów i innych niespodzianek związanych z wyziębieniem budynku oraz wilgocią. Bywa tak, że powodem złego ocieplenia są nierówności powierzchni, na której położona jest warstwa ocieplenia.
Wykonawcy mają zwyczaj wyrównywać ją za pomocą kleju. Wystarczy, że do zaprawy dodanej zostanie za dużo wody, czas obróbki zostanie przekroczony lub materiały zostaną źle połączone, w wyniku czego termoizolacja nie jest szczelna i nie funkcjonuje prawidłowo. Innym powodem nieszczelnej termoizolacji mogą być problemy z nośnością kołków mocujących. Tego typu problemu pojawiają się gdy mocowanie klejowe jest nieprawidłowe. Niejednokrotnie trzeba zamontować dodatkowe kołki, a następnie położyć elementy zbrojne oraz tynki.
Uszczelnianie mostków termicznych
Zawilgocenie izolacji cieplnej lub brak jej ciągłości powodują utworzenie mostków termicznych. Zawilgocenie wełny mineralnej jest powodem znacznie gorszej skuteczności ocieplenia domu. Do naprawy nieszczelności używać można poliuretanowych mas uszczelniających. Szczeliny między płytami także się uszczelnia, ale najpierw należy zdemontować tynk i warstwę zbrojną, a dopiero później naprawiać dziury między płytami pianką poliuretanową.
Otwarty nadmuch na powierzchniach płaskich, czyli stropach i podłogach, jest jak najbardziej realny. Zawsze jednak należy uwzględnić osiadanie materiału izolacyjnego. Ocieplanie, docieplanie i renowacja już istniejącego ocieplenia to nie są sprawy łatwe. Dlatego koniecznie trzeba zabezpieczyć meble, osłaniając je folią i dbając o to, by żaden pył nie dostał się w niechciane miejsca.
Dlaczego trzeba docieplać budynki?
Uszkodzone ocieplenie powoduje, że budynki stają się zimne, koszt ogrzewania rośnie, rozwijają się grzyby. Zarodniki grzybów mogą być powodami awarii i trwałych uszkodzeń materiałów budowlanych, poza tym są uciążliwe dla alergików i powodują różnorodne choroby. Szczególnie szkodliwe są dla dzieci. Wdmuchiwanie celulozy w formie granulatu umożliwia zminimalizowanie kosztów oraz ułatwia prace. Celuloza jest wdmuchiwana pod płytę z karton-gipsu, poprzez małe otwory montażowe. Nie ma konieczności ściągania płyt wykończeniowych poddasza.
Termoodernizacja może być przeprowadzana całościowo lub w części pomieszczeń. Na Polskim rynku aktualnie do wyboru są różnorodne materiały służące do wdmuchiwania. Największą popularnością cieszy się ostatnio znana od lat w krajach zachodnich wełna celulozowa. Zawsze trzeba sprawdzić cechy danej izolacji i wybrać najlepszy materiał. Jakie powinien mieć cechy? Na pewno powinien mieć niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz optymalną oporność na przepływ powietrza. To sprawi, że materiał uchroni przed przewiewami i wyciszy poddasze przed hałasami, powinien być odporny na ogień, co sprawi, że budynek nie ucierpi od pożaru. Certyfikaty poświadczające ekologiczność materiału także są mile widziane. Można samodzielnie naprawić ocieplenie budynku, jednak nie jest to łatwe działanie, najlepiej powierzyć pracę specjalistom, wykwalifikowanej ekipie budowlanej, która wykona ją szybko i bez usterek.
Co jest najlepsze do ocieplenia ścian?
Najlepiej jest ocieplać ściany wdmuchiwaną pneumatycznie wełną celulozową. Można nią także naprawiać uszkodzone ocieplenie, ponieważ aplikuje się ten materiał pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu dociera on nawet do trudno dostępnych miejsc. Aplikowany materiał szczelnie wypełnia każdą wolną przestrzeń, osiada w niej równomiernie i pozostaje na stałe.
Forma aplikacji celulozy nie pozwala na tworzenie się mostków termicznych. Wdmuchiwanie wełny celulozowej sprawdza się jako ocieplenie stropodachu wentylowanego. Dzięki takiej operacji materiał wypełnia każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Warstwa izolacyjna powinna wynosić od 25 do 35 cm. Nie stosuje się warstw mniejszych niż 20 cm, ponieważ nie docieplą one domu w wystarczający sposób. Ocieplanie powierzchni wełną celulozową nie jest drogie, wykonywane jest szybko i bardzo czysto dzięki czemu nie ma problemu z pozostającymi po docinaniu płyt izolacyjnych odpadami.
Dlaczego granulat celulozowy jest najlepszy do ocieplenia ścian?
Sypka wełna celulozowa jest niezastąpiona przy ocieplaniu trudno dostępnych miejsc, ma dobre właściwości cieplne, jest efektywna ekonomicznie i łatwo się ją aplikuje, jest też odporny na korozję biologiczną oraz chemiczną. Idealnie ociepla się nią stropodachy oraz inne skomplikowane miejsca w domu jednorodzinnym, zwłaszcza wąskie i z trudnym dostępem. Do ocieplania poza wełną celulozową stosuje się również granulat wełny mineralnej lub szklanej lub granulowany styropian. Metoda wdmuchiwania sprawia, że materiał jest dobrze rozłożony w ścianach i stropach. Metoda natrysku pianki poliuretanowej bynajmniej takiego efektu nie daje.
Wdmuchiwanie materiału izolacyjnego można stosować zarówno w nowych jak i starych domach. W tych ostatnich nawierca się otwory w murze od zewnątrz lub wewnątrz budynku. Dzięki temu ocieplina układa się bardzo równomiernie i utrzymuje się przez długie lata. Wszelkie ubytki ociepliny należy szybko uzupełniać ponieważ mogą powodować powstawanie mostków termicznych oraz wyziębienie budynku, przez co szybko pojawią się w nim grzyby, roztocza i tym podobne nieoczekiwane niespodzianki.