błędy przy ocieplaniu

Najczęściej popełniane błędy podczas ocieplania domu

Nawet doświadczonym specjalistom zdarza się popełniać błędy podczas ocieplania budynków. Najlepiej jest uczyć się na błędach innych, zamiast na swoich własnych. Niemal każdy dom mieszkalny wymaga ocieplenia. Niestety nie każdy posiada specjalistyczną wiedzę niezbędną do wykonania ocieplenia budynku samodzielnie, a podstawowa wiedza z zakresu termoizolacji domów nie zawsze jest wystarczająca. Poniżej prezentujemy listę najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania ocieplenia domu. Zachęcamy do lektury oraz stosowania się do rad, dzięki którym nasz budynek będzie ciepły i bezpieczny.

1. Brak odpowiedniego zabezpieczenia budynku

Jeżeli podczas wykonywania ocieplenia nie zabezpieczymy właściwie okien możemy mieć później problem z ich wyczyszczeniem ponieważ może się na nich osadzić pianka poliuretnanowa, kleje, tynki bądź inne trudne do usunięcia materiały.

2. Brak folii paroizolacyjnej

Dobrze ochroniony folią dom szybciej schnie po ociepleniu, a poza tym ocieplina równomiernie wysycha, co przedłuża jej trwałość oraz wytrzymałość.

3. Nieodpowiednia pogoda

Silne nasłonecznienie może sprawić, że ocieplina się skurczy. Ocieplanie budynku podczas upałów lub opadów prowadzi do łuszczenia i odpadanie tynku. Nakładanie styropianu w upalne dni sprawi, że materiał ten będzie się kurczył i utraci trwałość. Styropian pod wpływem promieni słonecznych ulega degradacji, a wełna mineralna może stać się wilgotna pod wpływem deszczu. Nie wolno ocieplać budynku styropianem, gdy na dworze jest poniżej 5 st.C. W takich warunkach na pewno nie uda się ocieplić domu dobrze. Materiał ociepleniowy będzie odpadał. Najlepiej ocieplać dom w wiosenne i letnie dni, ciepłe, ale nie upalne i bezdeszczowe. Wówczas gwarancja trwałości ocieplenia jest bardzo wysoka.

4. Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Jeśli nie przygotuje się dobrze podłoża to ocieplina nie będzie się trzymała dobrze powierzchni budynku. Do nieprawidłowo przygotowanego podłoża nie przymocujemy kołków ani nie nałożymy odpowiedniej warstwy kleju.

5. Pozostawienie pleśni i wykwitów na ścianach

Pozostawienie wszelkich oznak pleśni oraz wykwitów spowoduje, że ocieplina nie będzie trzymać się powierzchni, dodatkowo możemy, tworząc sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów warunki (ciepło i wilgoć), jeszcze bardziej narazić ściany na degradację.

6. Niewłaściwa kolejność nakładania warstw ocieplenia

Położenie siatki, a później kleju jest błędem obniżającym jakość ociepliny. Zawsze należy najpierw nałożyć klej, a później zatopić w nim siatkę, gwarantuje to wysoką przyczepność siatki do podłoża oraz zapewni stabilność konstrukcji.

niewłaściwa kolejność warstw ocieplania

7. Niezagruntowana powierzchnia

Rezygnacja z gruntowania sprawia, że powierzchnia elewacji jest nierówna, a po kilku latach tynk odpada z tak przygotowanej powierzchni i sprawia, że dom będzie zimny.

8. Brak listwy startowej

Zapominanie o listwie startowej jest częstym błędem, który prowadzi do pękania tynku, a w konsekwencji odpadania warstwy izolacyjnej. Listwa startowa stanowi częściową podporę dla warstwy ociepleniowej dlatego jej brak może nieść ze sobą istotne konsekwencje dla wytrzymałości i estetyki elewacji.

9. Pozostawianie mostków termicznych

Najprościej uniknąć powstawania mostków termicznych stosując tzw. system mijankowy, w którym szczeliny między poszczególnymi płytami mijają się uniemożliwiając nadmierny przepływ powietrza, a tym samym ucieczkę ciepła. System taki można uzyskać stosując podwójną warstwę ocieplenia lub gotowe płyty styropianowe z odpowiednim wykończeniem.

10. Nieprawidłowe wykonanie nadproży

Złe wykonanie nadproży prowadzi do odpadania tynku, natomiast żelbetowe nadproże sprawia, że ocieplenie ma gorszą przyczepność. Nadproża niejednokrotnie narażone są na urazy mechaniczne w związku z czym warto poświęcić im więcej uwagi podczas wykonywania ocieplenia.

11. Wybiórcze przyklejanie styropianu

Istotnym błędem jest przyklejanie styropianu „na placki”, bez klejenia po obwodzie. Płyty mogą się obluzowywać i odpadać. Odklejanie styropianu najczęściej zaczyna się od jego brzegów, pozostawiając brzegi bez kleju jedynie ułatwiamy i przyspieszamy ten proces, warto jest rozłożyć równomierną ilość kleju na całym obszarze brzeżnym płyty styropianowej oraz w kilku miejscach na środku, zapewni to równomierne przywieranie płyty do powierzchni oraz opóźni proces jego ewentualnego odklejania.

12. Zapominanie o dodatkowym zbrojeniu

Brak dodatkowego zbrojenia spowoduje ukośne pęknięcia powstałe na elewacji. Pomimo, że styropian jest lekki, jego duża ilość wraz z siatką, klejem oraz warstwą tynku tanowi duże obciążenie dla elewacji, nie można zapominać o dodatkowym zbrojeniu zabezpieczającym całą konstrukcję.

13. Niestaranne obróbki blacharskie

Nieprawidłowo wykonane obróbki blacharskie powodują zacieki. Rynny i parapety wymagają niejednokrotnie mniejszych lub większych obróbek w związku z dodatkową warstwą ocieplenia, jeżeli wykonamy je nieprawidłowo, oprócz nieestetycznych efektów wizualnych mogą spowodować nieskuteczność, a nawet uszkodzenia warstwy ociepleniowej.

14. Nieestetyczne wykończenia

Złe osadzenie łączników powoduje, że łączniki prześwitują spod tynku. Złe osadzenie kołków niszczy strukturę płyt termoizolacyjnych. Nieprawidłowy montaż łączników i kołków będzie trudny do ukrycia jedynie dodatkową warstwą tynku ponieważ pojedyncze elementy mogą wystawać ponad powierzchnię tynku. Jeżeli chcemy uniknąć dodatkowych kosztów związanych z nakładaniem grubszej niż planowana warstwy tynku najlepiej jest wszystkie elementy ocieplenia montować z najwyższą starannością, pamiętając, że raz zamontowany system ma nam służyć przez długie lata.

15. Niedopasowanie komponentów

Stosowanie produktów różnych producentów może doprowadzić do różnych problemów ze szczelnością ocieplenia. Najlepiej wybierać zestawy produktów lub produkty tej samej firmy, które zostały przetestowane właśnie w tej, a nie innej kompilacji, pozwoli to uniknąć problemów ze złuszczaniem, odszczepianiem, brakiem spójności oraz wieloma innymi problemami tego typu.

16. Nierówna elewacja

Zaniechanie szlifowania ocieplenia sprawia, że elewacja jest nierówna. Wszelkie nieszczelności sprawią, że woda deszczowa będzie obecna pod płytami termoizolacyjnymi, a to może uszkodzić budynek i obniżyć jego trwałość.

Jak wyeliminować błędy podczas ocieplania budynków?

Biorąc pod uwagę powyższe, najczęściej popełniane błędy, ocieplenie budynku musi być zrealizowane odpowiednio, we właściwej kolejności, w sposób zapewniający jego najdłuższą trwałość. Odpowiednia liczba profesjonalnych pracowników sprawi, że prace zostaną wykonane prawidłowo i ocieplenie będzie wyjątkowo trwałe oraz profesjonalnie nałożone, co poskutkuje odpowiednim ciepłem w budynku, zabezpieczy również przed rozwojem grzybów i pleśni. Przy prawidłowym położeniu ocieplenia spojenia tynku nie będą widoczne, a tynk będzie nałożony równomiernie, dzięki czemu budynek będzie miał odpowiednią jakość, wygląd i pozostanie ciepły przez wiele lat. Ocieplanie należy zrealizować starannie, aby jakość została zachowana i ocieplina trzymała się przez długi czas. Dobrze ocieplony dom może przetrwać nawet 20-30 lat bez żadnych poprawek. Jeśli mamy zamiar ocieplić dom odpowiednio, to najlepiej zatrudnić solidnych fachowców, którzy zadbają o wysoką jakość przeprowadzanych prac. Prace amatorskie z pozoru tańsze mają niestety wiele zasadniczych wad, a ryzyko popełnienia powyższych błędów jest wysokie.