Wykonując ocieplanie ścian należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej U, który warunkuje poziom izolacji cieplnej całej grubości ściany. W zależności od tego, czy ściana ma być wielowarstwowa, czy jednowarstwowa współczynnik ten określony jest aktualnymi przepisami. Ocieplenie elewacji ściany w konstrukcji jednowarstwowej współczynnik przenikalności cieplnej nie powinien przekraczać 0,5 W/(m2*K). Kiedy ocieplanie ścian wykonujemy w konstrukcji wielowarstwowej, a wartości współczynnika U dla poszczególnych warstw wynoszą mniej niż 0,05 W/(m2*K) wówczas łączna wartość współczynnika przenikalności cieplnej nie może przekraczać 0,3 W/(m2*K), zwłaszcza kiedy wykonujemy ocieplanie ścian drewnianych.
Generalnie planując docieplanie elewacji zawsze dążymy do uzyskania jak najmniejszej wartości współczynnika U aby uzyskać jak najmniejsze straty cieplne. Niestety nie możemy tych wartości obniżać w nieskończoność ze względów technicznych (szczególnie kiedy chodzi o ocieplanie ścian od wewnątrz) i ekonomicznych.
Nie opłaca się obniżać wartości współczynnika przenikalności cieplnej U poniżej wartości 0,2 W/(m2*K) ponieważ nie jest to ani opłacalne ani też funkcjonalne. Zamiast inwestować w kolejną warstwę ocieplenia elewacji, której nie zrekompensuje oszczędność na ogrzewaniu lepiej jest zwrócić uwagę na akumulacyjność cieplną zastosowanych materiałów. Jest to szczególnie ważne w domach energooszczędnych, gdzie dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza niwelowane są dobowe skoki temperatury, szczególne znaczenie ma wówczas ocieplanie ścian zewnętrznych.
Odpowiednia grubość ocieplenia ścian zewnętrznych zapewni dodatkowo skuteczne wygłuszenie ścian. Dobrą akumulacyjność cieplną posiadają materiały takie jak cegła, beton czy kamień. Ocieplenie ścian od wewnątrz jest przy zastosowaniu tego typu materiałów znacznie prostsze i bardziej wydajne, a w zależności od zastosowanego docieplenia elewacje możemy wykończyć cegłą klinkierową aby uzyskać dodatkowy efekt estetyczny.