czy celuloza się opłaca

Czy opłaca się ocieplać dom wełną celulozową?

Wełna celulozowa (wata celulozowa) na dobre zagościła już w krajach zachodnich, coraz chętniej ocieplamy nią domy również w Polsce. Nie bez powodu materiał ten stał się w ostatnich latach tak popularny i aktualnie plasuje się w ścisłej czołówce nowoczesnych i bezpiecznych systemów do ocieplania domów. Jego produkcja jest znacznie tańsza, a przede wszystkim bezpieczna dla środowiska gdyż zużywane są materiały poddawane recyclingowi, a wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego.

Skuteczna termoizolacja budynku

Celuloza charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,034 – 0,036 W/mK, dzięki czemu posiada doskonałe parametry termoizolacyjne, co gwarantuje skuteczne ocieplenie domu na długie lata, a co ważne z punktu widzenia planowania budowy domu, materiał ten będzie spełniał nowe standardy energetyczne planowane na lata po 2020 roku.

Ogrzewanie domu vs klimatyzacja?

Wełna celulozowa dzięki swojemu ciasnemu i szczelnemu upakowaniu, a przy tym sypkiej i włókienkowej strukturze oprócz ocieplania budynku zimą pozwala na regulację temperatury pomieszczeń również latem nie pozwalając na ich przegrzewanie. Materiał izolacyjny, jakim jest celuloza charakteryzuje się dużą pojemnością cieplną dzięki czemu nie dopuszcza do przedostawania się ciepła do głębszych warstw dachów oraz ścian zapewniając tym samym optymalny mikroklimat izolowanych pomieszczeń.

ciepłe poddasze naprawa termoizolacji

Ciepło, bezpiecznie i bez ryzyka pożaru

Wełna celulozowa posiada klasyfikację ogniową B-s1,d-0, co w praktyce oznacza, że materiał ten jest trudny do zapalenia, nie dopuszcza do rozprzestrzeniania się ognia i nie przegrzewa pod wpływem ognia pochodzącego z innych źródeł, nie wytwarza nadmiernych ilości duszącego dymu i nie kapie, co jest szczególną zaletą w przypadku izolacji dachu.

Stop dla insektów, gryzoni i grzybów

Celuloza chroni przed rozwojem zarówno pleśni i grzybów jak i wszelkiego rodzaju gryzoni i insektów. Jest to materiał higroskopijny, pochłania nadmiar wody ale równie łatwo pozwala na jej dyfuzję, w praktyce można powiedzieć, że „oddycha”. Proces ten regulowany jest warunkami otoczenia i trwa nieustannie dzięki czemu nie ma ryzyka gromadzenia i skraplania pary wodnej w izolowanych przegrodach budynku. Regulacja pary wodnej w pomieszczeniach oraz tworzenie niesprzyjających warunków do rozwoju grzybów i pleśni zapewniają doskonałą termoizolację przez cały rok. Dodatkowym atutem tego systemu jest możliwość ocieplania domu o dowolnej porze roku.

Szybko, czysto i bez odpadów

Materiał izolacyjny w postaci sypkiej wełny celulozowej jest wdmuchiwany do izolowanych przegród dzięki czemu jest rozprowadzany równomiernie, a wysokie ciśnienie nadmuchu zapewnia jego ciasne upakowanie. Cały materiał jest zużywany, dzięki czemu nie ma mowy o odpadach czy ścinkach, jak ma to miejsce przy ocieplaniu domu wełną mineralną. Sama procedura jest bardzo szybka i wydajna, a co ważne nie zagraża zdrowiu mieszkańców ocieplanego budynku, jak i wykonawcom izolacji, ponieważ wełna celulozowa nie ma właściwości alergizujących, a wszystkie jej składniki są pochodzenia naturalnego.

Idealne ocieplenie trudno dostępnych miejsc

Wełna celulozowa doskonale nadaje się do ocieplania trudno dostępnych miejsc ponieważ jest materiałem sypkim i idealnie wypełnia każdą dostępną przestrzeń. Sypka struktura i wysokie ciśnienie aplikacji nie pozostawiają żadnych mostków termicznych ani wolnych przestrzeni, materiał idealnie przylega też do przegród niwelując tym samym ryzyko odklejenia się izolacji od ich powierzchni, co niestety często ma miejsce podczas ocieplania budynku pianą poliuretanową. Wełna celulozowa może być z powodzeniem stosowana do każdego rodzaju konstrukcji niezależnie od materiału, z jakiego dana konstrukcja została wykonana. W sytuacjach utrudnionej aplikacji materiału sypkiego, jak ma to miejsce w przypadku ścian bez komory izolacyjnej, materiał może być natryskiwany bezpośrednio na powierzchnie pionowe. Materiał z domieszką wody doskonale przykleja się do powierzchni pionowych szczelnie je izolując. Można w ten sposób z powodzeniem ocieplać zarówno dachy oraz stropodachy jak i ściany czy podłogi.