Kiedy najlepiej ocieplać dom?

Kiedy najlepiej ocieplać dom - Ciepłe Poddasze Białystok

Ocieplanie domu można wykonywać praktycznie przez cały rok w zależności od wybranej metody ociepleniowej. Ocieplanie domu jest istotne szczególnie w zimie, gdy na dworze mróz, powrót do ciepłego domu sprawia dużą przyjemność. W ciepłym domu mieszka się wyjątkowo wygodnie oraz komfortowo. Ocieplone biura, szpitale, szkoły sprawiają, że ich użytkownicy pracują w komfortowych warunkach. Dodatkowo izolacja wykonana przy użyciu najnowocześniejszych technologii sprawia, że ubytek energii jest ograniczony nawet do 15%.

Save

Co trzeba zrobić zanim ociepli się dom?

Najlepiej zacząć od zabezpieczenia wszystkich okien poprzez oklejenie ich bardzo dokładnie folią. Powierzchnia ocieplanych ścian powinna być gładka, wyrównana oraz oczyszczona z pyłu i różnorodnych zabrudzeń czy plam. Nierówne tynki trzeba albo wyrównać, albo skuć i położyć nowe. Ściana przygotowana do ocieplenia nie może mieć na sobie pleśni, plam oraz wykwitów. Tego rodzaju zabrudzenia sprawią, że termoizolacja nie będzie udana, a dom nie stanie się cieplejszy.

Jak przebiegają prace podczas ocieplania domu?

Najpierw należy nałożyć na powierzchnię przeznaczoną do ocieplenia klej, później zatopić w nim specjalną siatkę. Materiały termoizolacyjne chroni się przed warunkami atmosferycznymi tak, aby nie padał na nie deszcz czy śnieg. Najlepiej jest wykonywać prace na ścianach osłoniętych przez dach, wówczas ryzyko zalania jest najmniejsze. Dodatkowo ściany ocieplone styropianem należy chronić przed mocnym, palącym słońcem.

Silne nasłonecznienie wpływa na uszkodzenie struktury styropianu i utratę jego właściwości. Płyt nie można mocować bez zastosowania systemu mijankowego. Szczeliny między płytami ocieplenia sprawiają problemy, ponieważ tworzą mostki termiczne. Grubość materiału służącego do izolowania ścian także ma znaczenie, nie można zapominać również o osłonie nadproży. Z powierzchni nadproża nie może odpadać tynk. Żelbetowe nadproże sprawia, że przyczepność dla ocieplenia jest dużo  gorsza i częściej może ono odpadać.

Kiedy najlepiej ocieplać dom?

Ocieplanie domu najlepiej przeprowadzić w lecie, wtedy gdy na dworze panuje temperatura od 5 do 25 st. C. Bardzo upalne dni oraz deszczowa pogoda nie są odpowiednim czasem do ocieplania ścian. Ściany można ocieplać na wiosnę lub w lecie, wówczas nie są one przemarznięte. Nadmierny upał wiąże się z przyspieszonym odparowaniem wody oraz osłabieniem materiałów przeznaczonych do izolacji.

Ściany dwuwarstwowe ocieplane są po zamknięciu stanu surowego. Jest to najlepsza chwila na wykonanie tego rodzaju prac. Ściany trójwarstwowe można ocieplić już podczas stawiania murów. Konieczne jest przestrzeganie technologii montażu ocieplenia, wszelkie odstępstwa od niej mogą sprawić, że budynek nie będzie należycie ocieplony. Opady atmosferyczne, duża wilgotność powietrza, mróz, spore wahania temperatur uniemożliwiają przeprowadzenie ocieplenia w sposób modelowy. Późną jesień oraz zimę lepiej przeznaczyć na prace wewnątrz budynku niż zmaganie się z ocieplaniem zewnętrznych części budynku.

Czym ocieplać ściany budynku?

Najlepszy moment do ocieplania budynku - Ciepłe Poddasze Białystok
Kiedy ocieplać dom - Ciepłe Poddasze Białystok

Ściany domu można ocieplać m.in. wełną w postaci płyt lub granulatu, styropianem, wełną celulozową oraz pianką poliuretanową. Styropian to nic innego, jak drobne kuleczki wypełnione powietrzem (aż 98% styropianu stanowi powietrze). Styropian znakomicie izoluje, nie nasiąka wodą oraz ma dużą wytrzymałość mechaniczną. Nie ma w nim substancji szkodliwych dla zdrowia, jest odporny na bakterie, pleśnie oraz grzyby. Ocieplenie styropianem można przeprowadzić w starych oraz nowych budynkach. Innym materiałem idealnym do ocieplania domu jest wełna mineralna.

Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, ma dużą trwałość i przepuszczalność pary. Jest odporna na substancje chemiczne oraz biologiczne. Niepalność sprawia, że wełna mineralna może być stosowana we wszelkich budynkach użyteczności publicznej, tj. biurach, domach, szpitalach, szkołach, uczelniach, itp. Wełna chroni także przed hałasem, ponieważ ma znakomitą izolację akustyczną. Innym wysoko wydajnym i skutecznym materiałem jest wdmuchiwana pneumatycznie wełna celulozowa, doskonała szczególnie tam, gdzie trudno dotrzeć konwencjonalnymi metodami. Do ocieplania budynku można stosować również pianę poliuretanową, która posiada doskonałe parametry cieplne jednak ma też pewne ograniczenia.

Dlaczego warto ocieplić dom?

Ocieplony dom jest oszczędny, ma niewielką emisję zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. W ciepłym domu panuje przyjazny mikroklimat pomieszczeń, ograniczona jest ilość ruchów powietrza, nie ma w nim przeciągów, nie pojawiają się pleśnie i grzyby na ścianach pomieszczeń, izolacja akustyczna jest o wiele lepsza, dzięki czemu budynek jest wyciszony.

Nie wiesz, kiedy najlepiej ocieplać dom?

Zapytaj specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w ocieplaniu budynków!

Dowiedz się więcej o ocieplaniu domów