bezpieczny dom szkieletowy

Bezpieczny i ciepły dom szkieletowy (kanadyjski)

Dom szkieletowy, inaczej zwany kanadyjskim zbudowany jest na konstrukcji drewnianej, która odpowiednio zabezpieczona jest praktycznie niepalna. Ściany domu szkieletowego wyłożone są płytą gipsową, a z zewnątrz ścianę pokrywają wełna kamienna i tynk mineralny. Drewno tworzące ten dom jest strugane, dzięki czemu nie pojawiają się w nim korniki oraz inne podobne szkodniki, których działanie może naruszyć konstrukcję budynku. Drewno okrywane jest wiatroizolacją, wełną oraz tynkiem – te warstwy sprawiają, że szkodniki nie mają najmniejszych szans. Domy takie mają wysokie belki, aby strop się nie uginał. Im więcej pięter, tym wyższe będą w nich belki stropowe. Im większa odległość pomiędzy ścianami, które podpierają stropy, tym wyższe powinny być belki.

Dom kanadyjski jest trwały, może przetrwać znacznie dłużej niż zakładane 30 lat. Tego rodzaju dom opiera się na szkielecie drewnianym, ale jego elewacja może być obłożona tynkiem, cegłą klinkierową, prawdziwym kamieniem, drewnianą szalówką elewacyjną, sidingiem oraz innymi materiałami. Wygląd takiego domu jest wyjątkowy i elegancki. Warto zadbać o ten budynek, aby cieszyć się nim jak najdłużej i przekazać go w dobrym stanie kolejnym pokoleniom.

Jakie są zalety domów kanadyjskich?

Zalet jest całkiem sporo: energooszczędność, krótki czas i prostota wykonania, wyciszenie oraz dobre wykorzystanie powierzchni. Wzniesienie domu kanadyjskiego jest łatwe i trwa krótko bo zaledwie 3 – 4 miesiące. Technologia szkieletowa umożliwia łatwą rozbudowę oraz modernizację budynku w nieskomplikowany sposób. Jeśli rodzina powiększy się to dobudowanie kolejnych pięter jest całkiem łatwym rozwiązaniem, które można bardzo szybko wdrożyć.

W budynkach o konstrukcji szkieletowej jest o wiele więcej powierzchni do wykorzystania w środku dzięki czemu możemy go lepiej i wygodniej ocieplić od środka. Ocieplenie budynku kanadyjskiego od środka możemy wykonać przy zastosowaniu wełny celulozowej lub styropianu. Wełna celulozowa lub styropian bardzo dobrze ocieplają dom kanadyjski, czyniąc go miejscem idealnym do mieszkania, o bardzo przyjemnej aurze.

ciepły dom szkieletowy

Czym jest konstrukcja szkieletowa budynków?

Konstrukcja szkieletowa budynków polega na rozdzieleniu elementów nośnych oraz wypełniających. Jest ona najczęściej stosowana w budynkach niskich, różnego rodzaju halach, oraz wieżowcach. Idealne do wykonania takich konstrukcji są różnego rodzaju pręty: słupy, rygle, ramy. Konstrukcje budynków wykonuje się ze stali lub żelbetu. Początkowo konstrukcje szkieletowe wykonywano z drewna.

Obecnie konstrukcje szkieletowe często stosuje się przy budowie hal sportowych, hal wystawienniczych, wieżowców. Taką konstrukcję mają między innymi budynek ONZ w Nowym Jorku oraz wieża Eiffla w Paryżu. Konstrukcja szkieletowa (ramowa lub ryglowa) jest stosowana podczas budowania niewielkich budynków drewnianych. Łączy się pojedyncze belki na czopy. Przekrój belek wynosi 14 x 16 lub 16 x 18 cm (jest to uzależnione od wielkości budynku i usytuowania belki).

Konstrukcje zabezpiecza rodzaj krzyży w kształcie X, które wzmacniają narożne podpory. Szkieletowe konstrukcje wypełnia się nieraz izolacją, a czasami niewypalanymi cegłami tynkowanymi, ale ukrywa się ją za deskowaniem. W przeszłości używano wypełnienia wykonanego z drewnianych klocków. Drewutnie, szopy, strychy zostawia się bez wypełnienia, jedynie z zewnętrznym deskowaniem. Nie muszą być one ocieplane, ponieważ nikt w nich nie mieszka, a jedynie są w nich składowane różnego rodzaju przedmioty.

Czym ocieplić dom kanadyjski?

Specyficzna konstrukcja domów kanadyjskich pozwala na wykorzystanie praktycznie każdego rodzaju ocieplenia. Jego konstrukcja komorowa szczególnie dobrze współpracuje z materiałami sypkimi, które są w stanie dotrzeć nawet do najtrudniej dostępnych miejsc. Materiałem sypkim, o doskonałych właściwościach izolacyjnych, wpompowywanym pod wysokim ciśnieniem do komór izolacyjnych jest wełna celulozowa.

Izolacja celulozowa zapewnia ciągłość izolowania budynku niezależnie od tego jaką metodą granulat wełny celulozowej jest wdmuchiwany do budynków. Zadaniem izolacji jest ochrona budynku przed wahaniami temperatury oraz pożarem i spełnia je znakomicie. Ochrona przed wodą kondensacyjną jest także zapewniona. Dzięki zastosowaniu wełny celulozowej w budynku nie pojawiają się owady i grzyby.

Celuloza osusza zanieczyszczone grzybami podłoża oraz idealnie je konserwuje. Jest to metoda ekologiczna, ponieważ celulozę produkuje się z makulatury. Sprawdza się również podczas upałów. Dzięki jej stosowaniu można skrócić czas ocieplania obiektu. Bardzo ważnym parametrem tego materiału jest fakt, że doskonale nadaje się dla alergików gdyż nie uczula i nie wpływa negatywnie na stan zdrowia osób cierpiących na to schorzenie. Wełna ociepla dom zimą oraz chłodzi go latem, jest swoistą naturalną klimatyzacją.

Czy warto ocieplać domy kanadyjskie wełną celulozową?

Podsumowując, budynki z konstrukcją szkieletową są wytrzymałe, trwałe i warte wznoszenia. Ocieplenie ich wełną celulozową przedłuża w sposób znaczący ich trwałość. Wełna celulozowa z uwagi na swoje ekologiczne pochodzenie oraz właściwości ocieplające stała się bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej, do Polski trafiła stosunkowo niedawno i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Budynek drewniany ocieplony tym materiałem będzie ciepły, przyjemny do mieszkania, a przede wszystkim ekologiczny.