styropan do ocieplenia

Jakiej grubości styropian zastosować do ocieplenia domu?

Styropian jest dobrym materiałem do ocieplenia budynku zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, niejednokrotnie lepszym od wełny mineralnej, a na dodatek znacznie tańszym. Styropian jest surowcem wtórnym, zmielony można wykorzystać do produkowania tynków oraz styrobetonu. Roztopiony granulat stosowany jest do produkowania parkowych ławek, słupków ogrodzeniowych oraz zelówek. Utylizacja fasad styropianowych nie stwarza problemów.

Usunięte płyty styropianowe oddaje się do zniszczenia, a na ich miejsce stosuje się nowe płyty. Nie zanieczyszcza się dzięki temu środowiska naturalnego człowieka. Jednak aby nie zaistniała potrzeba utylizacji nadmiaru zakupionego styropianu warto jeszcze przed kupnem dokładnie oszacować jaki rodzaj styropianu będzie potrzebny do ocieplenia naszego domu oraz, co równie ważne, jaka grubość płyt będzie najbardziej optymalna.

Jaka jest najlepsza grubość styropianu?

Grubość styropianu jest różnicowana w zależności od tego, co chcemy ocieplać za pomocą tego materiału. Ściany zewnętrzne ociepla się styropianem o grubości od 12 do 15 cm, podłogi najczęściej od 10 do 15 cm, dach wymaga styropianu o grubości od 15 do 30 cm w zależności od tego czy jest to dach nachylony czy płaski. Do stropodachów niezbędny jest styropian o grubości od 20 do 25 cm, a do ocieplenia stropów wystarczy już nawet 5 cm styropianu. Fundamenty i piwnice ociepla się zazwyczaj styropianem o grubości od 8 do 12 cm. W domach pasywnych warstwa ocieplenia wynosi od 15 do 25 cm. Do izolowania podłóg stosuje się twardy styropian. Podłogi najczęściej ociepla się warstwą 12, 15 lub 20 cm styropianu.

Poddasza ociepla się już płytami ze styropianu o grubości 5 cm, które układa się na tak zwaną mijankę. Wtedy styropian lokuje się między legarami podtrzymującymi deski podłogowe lub płyty OSB. Izolacja cieplna dachu jest niezbędna. Wykonuje się ją między krokwiami i nad krokwiami oraz niejednokrotnie od spodu krokwi. Niezbędne jest izolowanie mostków termicznych. Do izolowania fundamentów niezbędne są płyty hydrofobowe. Styropian wodoodporny izoluje znakomicie, niektóre styropiany posiadają specjalne rowki drenażowe. Płyty frezowane posiadają grubość od 5 do 20 cm. Płyty z frezem nie wymagają stosowania kołków i kleju, a styropian zachodząc na siebie sprawia, że nie ucieka ciepło. Jest to idealny materiał do ocieplania domów.

ocieplanie domu styropianem

Najpopularniejsze rodzaje styropianów

Do izolacji fundamentów używa się styropianu o nazwie FUNDAMENT. Spełnia on wymagania izolacji termicznej, a płyty mogą stykać się z gruntem, dzięki czemu nie są potrzebne zabezpieczenia uzupełniające. FUNDAMENTEM można izolować też stropodachy. Produkt ten ma wysoką jakość, dzięki czemu idealnie nadaje się do ocieplania każdego domu.

SUPERPODDASZE to styropian idealny do ocieplania skośnych dachów. Płyta SUPERPODDASZE stosowana jest w termoizolacji dachów krokwiowych oraz poddaszy użytkowych. Zawsze mnoży się grubość ścian razy grubość styropianu. Tylko wtedy otrzyma się odpowiednią wartość, o czym powinna pamiętać każda osoba planująca zakup styropianu do ocieplenia ścian.

Jak wybrać odpowiedni styropian

Styropian najlepiej kupować u znanych producentów, ponieważ część firm, aby ograniczyć koszty produkcji, sprzedaje niepełnowartościowy produkt. Dobrej klasy styropian powinien być zweryfikowany i mieć certyfikat jakości wydany przez Instytut Techniki Budowlanej. Tylko taki styropian jest dobrym materiałem ociepleniowym. Na cenę styropianu ma wpływ jego rodzaj, parametry oraz planowane zastosowanie.

Eksperci budowlani zalecają ostrożność przy zakupie styropianu, dokładne obejrzenie produktu, sprawdzenie producenta, certyfikatów i dokładne skalkulowanie ilości styropianu niezbędnej do nadania budynkowi odpowiedniego ciepła. Najlepszym styropianem jest tzw. styropian grafitowy. Jest on droższy od białego styropianu, ale ma wysoką klasę ocieplenia i zasługuje na stosowanie w budynkach mieszkalnych. Dzięki jego zastosowaniu oszczędza się 20-30% na rachunkach za ogrzewanie domu. Po kilku latach w pełni zwraca się inwestycja poniesiona na zakup tego styropianu. Dowolny styropian grafitowy ma zdecydowanie lepsze parametry od jakiegokolwiek styropianu białego.

Styropian trzyma ciepło i zapewnia miłą aurę w każdym domu, poza tym oddycha, co jest bardzo ważną cechą tego materiału. Każdy rodzaj styropianu jest sezonowany. Sezonowanie przeprowadza się w fabryce dla całych płyt, a nie dla kawałków tego materiału. Styropian się nie kurczy. Prawidłowo zastosowany styropian może przetrwać nawet 30 lat, doskonale ocieplając dom i nadając mu odpowiedni poziom ciepła. Styropian jest ekologiczny, jego utylizacja nie stwarza najmniejszych problemów. Warto pamiętać, że dobrze ocieplony dom jest chłodny w lecie oraz ciepły w zimie.